A Level nedir

A Level Nedir ?

İngiltere’de lise seviyesinde ve üniversite öncesinde 16-19 yaşındaki öğrencilere sunulan 2 yıllık eğitim programı A Level olarak adlandırılmaktadır. Aslında İngiliz Lise Diploması olarak da belirtilebilir. Bu yazımızda sizlere A Level Nedir ? açıklamaya çalışacağız. Bu program, 1951 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilerek uygulamaya konulmuştur.

A Level programından mezun olan öğrenciler İngiltere’de üniversitelere doğrudan başvuruda bulunabilirler. Bu programa başlayabilmeniz için İngilizce bilginizin iyi derecede olması gerekmektedir. Genelde IELTS notunuzun 5 veya 5,5 puan olması beklenir.

İngilizce bilimsel raporlar, akademik makaleler, kurgusal yazılar, edebi metinler okuyabilir veya yazabilir. İş, eğitim veya sosyal hayatında karşılaşacağı tüm İngilizce konuşma ve anlama ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılar. Özetle A Level eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler; bundan sonraki sosyal, eğitim ve iş yaşamlarına kolaylıkla İngilizce olarak devam edebilirler.

2 yıl süren bu eğitim iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Advanced Subsidiary (AS) denilen tamamlayıcı eğitimler alınır.  İlk bölümde alınan eğitimlerin bir kısmı ikinci bölümde devam ettirilir. 2 yılı başarı ile tamamlayanlar A Level yeterliliğini almaya hak kazanırlar. Öğrenciler öğrenim gördükleri 2 yıl boyunca en az 3 ders almak zorundadırlar. Ortalama olarak öğrenciler, 5 ders alarak mezun olurlar. Alınan her bir ders için ayrı ayrı not verilir. Derslerini başarıyla tamamlayan öğrenciler, diplomalarını da derslere göre alırlar. Eğitim süresince seçilecek dersler, hedeflenen üniversite ve bölüme göre belirlenir.

Öğrenciler bu programın başında, hedeflerini iyi belirlemeli ve derslerini ona göre seçmelidirler. Yanlış veya eksik ders seçimleri üniversiteye yerleşmelerinde karşılarına bir problem olarak çıkabilir. Üniversiteler, genellikle öğrencinin en az 3 dersten A Level diplomasına sahip olmasını şart koşmaktadırlar. Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler dünyanın önde gelen üniversitelerinden burs alma imkanına da sahip olabilirler.

A Level ve yurtdışı eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Movendus Akademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

A Level Diploma Veren Liseler

Dünyanın önde gelen pek çok üniversitesi ( Oxford, Cambridge, LSE, Stanford, Yale, MIT, Harvard vs) A Level Diplomasını tanımaktadır. Bu diploma, uluslararası geçerliliğe sahip, başta İngiltere, Galler, İrlanda, İskoçya ve Yani Zelanda olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde de halen kullanılmakta olan bir sertifikasyondur. 

Türkiye’de bazı liseler A Level diploması vermektedir. Böylece MEB müfredatının yanında bir de bu programa ait dersler alınmaktadır. A Level dersleri İngilizce, MEB müfredatına ait dersler ise Türkçe işlenir.

İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler eğer A Level veya IB programından mezun değiller ise geçiş yılı olarak adlandırılan Foundation’ı okumak zorundadırlar. Çünkü Türkiye’den ve Dünya’nın bir çok yerinden gelen öğrencilerin yeterliliklerinin olmadığını ve İngiliz eğitim sistemiyle uyumlu hale gelebilmeleri için Foundation’ı okumaları gerekmektedir. Hatta bazı üniversiteler Foundation’ı da kabul etmezler. Ve doğrudan uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomaya sahip olmanızı isterler.

Türkiye’de bu programa katılan öğrenciler oldukça zorlanmakta olup takviye derslere ihtiyaç duyarlar. Genelde özel ders veya kurslarla eksikliklerini gidermeye çalışırlar. Bu alanda özel ders ihtiyacınız varsa sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde en kısa zamanda sizlere geri dönüş sağlanacaktır. 

A Level Nedir ve A Level Diploma Veren Liseler konusunu sizlere anlatmaya çalıştık.