IB Ne Demek

IB Ne Demek ?

Ülkemizde, yurtdışında eğitim almak isteyen ve bu konudaki fırsat ve imkanları araştıran öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Yurtdışında eğitim alabilmenin ön hazırlığı olarak ülkemizde yapılabilecek farklı yol ve yöntemler vardır. Bu noktada karşımıza IB Ne Demek sorusu sıkça çıkmaktadır.

Bu yazımızda öğrencilerimizin ve velilerimizin merak ettiği IB ( International Baccalaurate ) hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

IB (International Baccalaurate), dünya genelinde pek çok ülkede uygulanan ortak bir müfredata bağlı bir eğitim programıdır. Bu program, 3 ile 19 yaş arasındaki öğrenciler için uygulanmaktadır. Programın amacı ; öğrencilere, eleştirel ve bağımsız düşünmeyi, dikkatli ve mantıkla nasıl sorgulama yapılacağını öğretmektir. Dolayısıyla herhangi bir ülke fark etmeksizin global bir eğitim müfredatı ve sistemi kurmaktır. Böylece, bu programa dahil olan eğitim kurumları dünyanın neresinde olursa olsun, öğrencilerine ortak hazırlanan müfredat çerçevesinde eğitim vermektedir. Programdan mezun olan öğrenciler dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alma sürecinde avantajlı konumda olmaktadırlar.

IB (International Baccalaurate),  1968 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan aynı isme sahip kurum tarafından organize edilmektedir. Organizasyonda herhangi bir kar amacı yoktur. Bundan dolayı programı uygulamak isteyen kurumlar gönüllü olarak dahil olmaktadırlar.

2020 yılı itibariyle dünya çapında 158 ülkede 5,284 okulda IB programı uygulanmaktadır. Ayrıca, son 5 yıl içerisinde, programa dahil olan eğitim kurumlarının sayısının arttığı dikkat çekmektedir.

IB, 4 farklı programdan oluşmaktadır.

  • İlk Yıllar Programı (Primary Years Programme / PYP) (3-11 yaş grubuna yönelik)
  • Orta Yıllar Programı (Middle Years Programme / MYP) (11-16 yaş grubuna yönelik )
  • Diploma Programı (Diploma Programme / DP) (16-19 yaş grubuna yönelik )
  • Kariyer Odaklı Program (Career Related Programme / CRP) (16-19 yaş grubuna yönelik )

 

IB Ne Demek ? sorusunun cevabını sizlere özetle anlatmaya çalıştık. Ayrıca bu program dahilindeki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim  adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yurtdışı eğitim hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.