AP Biyoloji Özel Ders

Amerika’da ve dünyada 60’tan fazla ülkede, AP (Advanced Placement) programı ve sınavları üniversiteler tarafından tanınan bir programdır.  Türkiye’de de bu programı uygulayan özel ve devlet liseleri vardır. Ayrıca ülkemizde de bu sınav sonucuna göre değerlendirme yapan ve öğrenci kabul eden üniversiteler bulunmaktadır. AP Sınavlarına hazırlık, farklı bir teknik ve strateji gerektirir. Siz de AP Biyoloji Özel Ders almak istiyorsanız alanında uzman ve tecrübeli hocalarımız ile tanışabilirsiniz. Aynı zamanda hocalarımız Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olup, AP, SAT ve IB gibi yurt dışı eğitim sınavları müfredat ve soru tekniklerine oldukça hakimdirler. Her şeyden önce , hocalarımızla yapacağınız tanışma ve değerlendirme dersi sonrasında, size uygun kişisel bir ders çalışma programı oluşturulmaktadır. Daha sonra , oluşturulan bu program sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. 

Dersleri isterseniz 4 kişilik VIP gruplar halinde kurs olarak veya birebir özel ders olarak İstanbul ve Ankara ofisimizde alabilirsiniz.  Ayrıca online ders talep eden öğrencilerimize birebir veya 2-3 kişilik VIP kurs olarak bu alanda tecrübeli hocalarımız tarafından ders verilmektedir. Bu arada online dersleri sizin ve hocalarımızın durumuna göre haftanın her günü ve her saatinde alabilirsiniz.

AP derslerini alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler temel iki noktada avantaj elde edebilirler. İlk olarak üniversitelere başvuru sürecinde standart başvuru yapan öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. İkinci olarak da üniversiteye başladıklarında başlangıç seviyesinde verilen derslerden muaf olma şansını elde ederler. Sonrasında, AP sınavında geçer not almış öğrenciler üniversite eğitimleri süresince ciddi derecede zaman kazanırlar. Ayrıca çift-anadal (double-major) ve/veya yan dal (minor) programlarına da geçiş yapabilirler. Eğer yüksek AP sınavı notlarına sahipseniz, ABD’de, Kanada ve İngiltere’de yer alan dünyaca ünlü kolej ve üniversitelere kabul alabilme ve üniversiteye yerleşebilme imkanınız artmaktadır. 

AP Biology

Collegeboard tarafından 38 derste AP sınavı yapılmaktadır. Bunlardan bazıları Calculus, Macroeconomics, Biology, Chemistry, Human Geography, Psychology ve Computer Science gibi alanlardadır. Sayısal ve sözel derslerden AP sınavları sayesinde kredi kazanabilirsiniz. En önemlisi burs bulmanız konusunda oldukça avantajlı bir duruma geçebilirsiniz.

Öğrenciler hedefledikleri üniversitenin ve bölümün şart olarak istedikleri derslerin sınavlarına girerek başarılı olmaya çalışırlar. Bu nedenle herkes, tüm sınavlara girmek zorunda değildir. Örneğin; Tıp Fakültesi gibi bir bölümde okumak istiyorsanız AP Biology sınavında başarılı bir not almanız gerekmektedir.

AP sınavlarında başarılı olan öğrenciler hem üniversitelere başvuru sürecinde diğer öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. Hem de kabul aldıkları üniversitede eğitime başladıklarında ilgili dersten muaf olma seçeneğine sahip olurlar.

AP Biology sınavı da 38 sınavdan bir tanesidir. Bu sınav iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çoktan seçmeli (multiple choice ) ve kısa cevaplı sorular bulunmaktadır. Bu bölümde 60 soru sorulmakta ve 1 saat 30 dakika süre verilmektedir.

İkinci bölümde ise kompozisyon şeklinde öğrencilerin yorumlama, anlama ve aktarma seviyesi ölçen kompozisyon soruları bulunmaktadır. ( Free Response Paper ) Bu bölümde 6 adet soru (alt şıkları olabilir) sorulmakta  ve 1 saat 30 dakika süre verilmektedir. Sonuç olarak sınavın toplam puanının yarısını multiple choice, diğer yarısını ise free response paper oluşturmaktadır. Sınav toplam 3 saat sürmektedir.

Free Response Bölümü Soruları

  • Interpreting and Evaluating Experimental Results (8–10 pts) – Question 1
  • Interpreting and Evaluating Experimental Results with Graphing (8–10 pts) – Question 2
  • Scientific Investigation (4 pts) – Question 3
  • Conceptual Analysis (4 pts) – Question 4
  • Analyze Model or Visual Representation (4 pts) – Question 5
  • Analyze Data (4 pts) – Question 6

AP Biology sınavı yılda sadece bir kez Mayıs ayında yapılmakta ve sonucu Temmuz ayında açıklanmaktadır. Puanlama 1 ile 5 arasında yapılmakta ve minimum 3 puan alınması gerekmektedir. Ayrıca detaylı sınav takvimini incelemek için AP testini hazırlayan Collegeboard’un websitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu arada 2021 AP Biology sınavı 14 Mayıs 2021 Cuma günü yapılacaktır.

İstanbul ve Ankara dışından AP özel derslerini almak isteyen öğrencilerimize ise online ders ile yardımcı olmaktayız. AP Biyoloji Özel Ders almak istiyorsanız 0533 916 29 92 numaralı telefonu arayarak, sitemiz üzerinden form doldurarak veya iletisim@www.movendusegitim.com adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca yurt dışı eğitimle ilgili merak ettiğiniz her türlü konuda Movendus Akademi‘nin uzman danışmanlarından destek alabilirsiniz.