AP Calculus Özel Ders

AP (Advanced Placement) programı ve sınavları, Amerika’da ve dünyada 60’tan fazla ülkede üniversiteler tarafından tanınan bir programdır.  Türkiye’de de bu programı uygulayan liseler ve bu sınav sonucuna göre değerlendirme yapan ve öğrenci kabul eden üniversiteler bulunmaktadır. AP Sınavlarına hazırlık, farklı bir teknik ve strateji gerektirir. AP Calculus AB-BC Özel Ders almak istiyorsanız Movendus Eğitim’in alanında uzman ve tecrübeli hocaları ile tanışabilirsiniz. Hocalarımız Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olup, AP, SAT ve IB gibi yurt dışı eğitim sınavları müfredat ve soru tekniklerine oldukça hakimdirler. Hocalarımızla yapacağınız tanışma ve değerlendirme dersi sonrasında, size uygun kişisel bir ders çalışma programı oluşturulmakta ve bu program sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. 

Dersleri isterseniz 4 kişilik VIP gruplar halinde kurs olarak veya birebir özel ders olarak İstanbul ve Ankara ofisimizde alabilirsiniz.  Online ders talep eden öğrencilerimize birebir veya 2-3 kişilik VIP kurs olarak bu alanda tecrübeli hocalarımız tarafından ders verilmektedir. Online dersleri sizin ve hocalarımızın durumuna göre haftanın her günü ve her saatinde alabilirsiniz.

AP derslerini alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler temel iki noktada avantaj elde edebilirler. Birincisi ; üniversitelere başvuru sürecinde standart başvuru yapan öğrencilere göre daha avantajlı olurlar; ikincisi de üniversiteye başladıklarında başlangıç seviyesinde verilen derslerden muaf olma şansını elde ederler. Dolayısıyla AP sınavında geçer not almış öğrenciler üniversite eğitimleri süresince ciddi derecede zaman kazanarak çift-anadal (double-major) ve/veya yan dal (minor) programlarına da geçiş yapabilirler. Ayrıca eğer yüksek AP sınavı notlarına sahipseniz, ABD’de, Kanada ve İngiltere’de yer alan dünyaca ünlü kolej ve üniversitelere kabul alabilme ve üniversiteye yerleşebilme imkanınız artmaktadır. 

AP Calculus - AP Mathematics (AP Matematik)

Collegeboard tarafından 38 derste AP sınavı yapılmaktadır. Bunlardan bazıları Calculus, Macroeconomics, Microeconomics, Biology, Chemistry, Psysics, English Literature, Human Geography, Psychology ve Computer Science gibi alanlardadır. Sayısal ve sözel derslerden AP sınavları sayesinde hem kredi kazanabilir hem de burs bulmanız konusunda oldukça avantajlı bir duruma geçebilirsiniz.

AP Calculus sınavı da 38 sınavdan bir tanesidir. Ülkemizde AP Mathematics veya AP Matematik olarak da adlandırılmaktadır.

AP Matematik sınavı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çoktan seçmeli (multiple choice ) ve kısa cevaplı sorular bulunmaktadır. Bu bölümde 45 soru sorulmakta ve 1 saat 45 dakika süre verilmektedir.

İkinci bölümde ise kompozisyon şeklinde öğrencilerin yorumlama, anlama ve aktarma seviyesi ölçen kompozisyon soruları bulunmaktadır.( Free Response Paper ) Bu bölümde 6 adet soru (alt şıkları olabilir) sorulmakta  ve 1 saat 30 dakika süre verilmektedir. Sınavın toplam puanının yarısını multiple choice kısmı diğer yarısını ise free response paper kısmı oluşturmaktadır. Sınav toplam 3 saat 15 dakika sürmektedir.

AP Matematik sınavı yılda sadece bir kez Mayıs ayında  yapılmakta ve sonucu Temmuz ayında açıklanmaktadır. Puanlama 1 ile 5 arasında yapılmakta ve minimum 3 puan alınması gerekmektedir. Detaylı sınav takvimini incelemek için lütfen AP testini hazırlayan Collegeboard’un websitesini ziyaret edebilirsiniz. 2021 AP Calculus AB/BC 4 Mayıs 2021 Salı günü yapılacaktır.

AP Calculus Sınav İçeriği 

1.Bölüm Multiple-choice questions

 • Graphing calculator not permitted. (Soru Sayısı :30 – Sınav Ağırlığı : %33,3 – Süre :60 dakika )
 • Graphing calculator required. (Soru Sayısı :15 – Sınav Ağırlığı : %16,7 – Süre :45 dakika )

2.Bölüm Free-response questions

 • Graphing calculator required. ( Soru Sayısı :2 – Sınav Ağırlığı : %16,7 – Süre :30 dakika )
 • Graphing calculator not permitted. ( Soru Sayısı :4 – Sınav Ağırlığı : %33,3 – Süre :60 dakika )


AP Calculus
sorularını cevaplayabilmeniz için iyi bir Matematik bilgisinin yanı sıra bu bilgiyi de yorumlayabilme kabiliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

AP Matematik Konuları

 • Limits and Continuity (AB: 10-12% / BC: 4-7%)
 • Differentiation: Definition and Properties (AB: 10-12% / BC: 4-7%)
 • Differentiation: Composite, Implicit, and Inverse Functions (AB: 9-13% / BC: 4-7%)
 • Contextual Applications of Differentiation (AB: 10-15% / BC: 6-9%)
 • Analytical Applications of Differentiation (AB: 15-18% / BC: 8-11%)
 • Integration and Accumulation of Change (AB: 17-20% / BC: 17-20%)
 • Differential Equations (AB: 6-12% / BC: 6-9%)
 • Applications of Integration (AB: 10-15% / BC: 6-9%)
 • Parametric Equations, Polar Coordinates, and Vector-Valued Functions (BC: 11-12%)
 • Infinite Sequences and Series (BC: 17-18%) 

İstanbul ve Ankara dışından AP özel derslerini almak isteyen öğrencilerimize ise online ders ile yardımcı olmaktayız. AP Calculus AB-BC Özel Ders almak istiyorsanız 0533 916 29 92 numaralı telefonu arayarak, sitemiz üzerinden form doldurarak veya iletisim@www.movendusegitim.com adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca yurt dışı eğitimle ilgili merak ettiğiniz her türlü konuda Movendus Akademi‘nin uzman danışmanlarından destek alabilirsiniz.