AP Programı

AP Programı

1955 yılında Amerika’da uygulamaya başlanan AP Programı, zamanla tüm dünya genelinde yaygınlaşmıştır. Şu anda 60 dan fazla ülkede geçerliliği bulunmaktadır. AP, programın adı olan Advanced Placement kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani bu program Türkçe olarak İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak adlandırılabilir.

AP programı , College Board tarafından organize edilmektedir. College Board, 1899 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Genel olarak,  öğrencilerin yükseköğrenime kabulünü sağlayacak standartları oluşturmakta ve bu doğrultuda çalışmalar yapmaktadır. Kurumun organizasyonunu yaptığı pek çok uluslararası eğitim programı da bulunmaktadır.

Programın amacı eğitimde mükemmeliyeti yakalamak ve üniversite eğitimi almayı isteyen öğrencileri lisedeyken üniversite kabulü ve dersleri için hazırlamaktır. Bu program kapsamında 6 farklı alanda 38 derste eğitim verilmektedir. Her dersin farklı, kendine özgü müfredatı bulunmaktadır. Ayrıca her dersten ayrı ayrı sınav düzenlenmektedir. Bu sınavların temel amacı, öğrencinin okumayı hedeflediği üniversite ve bölümle ilgili olarak alması gereken derslerle ilgili ileri düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Üniversiteye kabul sürecinde, belirli derslerin AP sınavlarında başarılı olmanız karşınıza bir şart olarak çıkmaktadır. Mesela pek çok üniversitede, mühendislik bölümünde okumak istiyorsanız AP-Calculus dersinden iyi skor elde etmeniz gerekecektir. Dolayısıyla bu şartı yerine getirmeyen öğrenciler kabul aşamasında sıkıntı yaşayacaklardır. Ayrıca AP sınavlarındaki skorlarınızın yüksek olması sizin kabul almanızı, hatta burs almanızı bile sağlayabilir. Bu sınavlarda alacağınız yüksek skorlarla Dünyanın önde gelen üniversitelerinden kabul ve burs alabilirsiniz.

Sınavlara 10. Sınıfta veya daha sonraki sınıflarda girebilirsiniz. Gireceğiniz sınav sayısına göre en az 1 yıl öncesinden sınavlar için hazırlanmaya başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Sınavlar her yıl Mayıs ayında College Board tarafından gerçekleştirilmektedir. Ve sonuçları Temmuz ayında açıklanmaktadır. Sonuçlar 1-5 arasındaki notlandırma ölçeğinde değerlendirilmektedir. Bir öğrencinin başarılı sayılması için en az 3 puan alması gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olan öğrenciler hem istedikleri üniversitelere kabul sürecinde hem de üniversite eğitimine başladıklarında pek çok konuda farklı avantajlara sahip olurlar.

AP Programı Olan Devlet Liseleri

Türkiye’deki bazı liseler de AP programı uygulanmaktadır. Bu programa katılan öğrenciler Türk müfredatına ek olarak, AP dersleri de almaktadır. Eğer öğrenim gördüğünüz lisede AP programı varsa bu program dahilinde almış olduğunuz dersler, size üniversite kabulünde avantaj sağlamaktadır. Her iki müfredatı alan öğrenciler özellikle sınavlarda zorlanmaktadırlar. MEB müfredatındaki AYT sınavı ile AP sınavı arasında konular açısından belli benzerlikler de bulunmaktadır. İki müfredatı takip eden öğrencilerin özel ders takviyesi ile iki alanda da başarılı olabileceklerini değerlendirmekteyiz.

Ülkemizde Robert KolejiTED OkullarıÜsküdar Amerikan Lisesi, Açı Koleji, İzmir Koleji, Gelişim Koleji, Özel Ege Okulu, Irmak Koleji gibi bazı özel liseler bu programı uygulamaktadır. 

AP Programı Olan Devlet Liseleri ise İzmir Atatürk Lisesi, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Validebağ Fen Lisesi, Adana Anadolu Lisesi, Antalya Lisesi ve Ankara Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi dir.

Aynı zamanda ülkemizde Koç, Sabancı ve Özyeğin gibi bazı üniversitelerde de AP programı avantaj sağlamaktadır. Öğrenciler AP skorlarıyla, lisedeyken aldıkları derslerden muaf olma ve kredi tamamlama imkanına sahip olmakla birlikte burs kazanma şansına da sahip olabilmektedirler. Dolayısıyla her geçen gün bu programa ilgi ülkemizde de artmaktadır.

AP Sınavları için özel ders almak veya kursa gitmek istiyorsanız bu alana özel bilgi ve tecrübe sahibi olan hocaları ve kursları seçmeyi ihmal etmeyiniz. AP özel ders almak istiyorsanız alanında uzman  hocalarımızla ücretsiz demo ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özetle bu yazımızda AP Programı hakkında sizlere bilgi verdik. Ayrıca  yurtdışı eğitim ve programlar hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi  adresini ziyaret edebilirsiniz.