IB Diploması Nedir ?

IB diploması nedir? sorusu gün geçtikçe ülkemizde merak konusu olmakta ve insanları yoğun bir araştırmaya sevk etmektedir. İlk olarak, IB programı nedir ona bakalım. IB Programı (International Baccalaureate) 16-19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış, geniş kapsamlı, üniversite öncesi iki yıllık bir programdır. Başka bir deyişle, sizleri üniversite eğitimine ve uluslararası bir kariyere hazırlayan, yaratıcı olmanız için zorlayan, teşvik eden ve ilham veren, dünya çapında tanınan bir yeterliliktir. IB diploması ise bu programdan mezun olan kişilere verilmektedir.

IB programının 4 farklı türü vardır.

1-İlkokul Programı – Primary Years: 3-12 yaş arası program

2-Ortaokul Programı – Middle Years: 11-16 yaş arası program

3-Kariyer Yönelim Programı – Career-related: 16-19 yaş arası program

4-Diploma programı: 16-19 yaş arası program

Diploma öğrencisi, aşağıda belirttiğimiz altı grubun her birinden bir ders seçmek zorundadır. Türkiye´de, Anadil ve Sosyal Bilimler dersleri Türkçe, diğer dersler ise İngilizce olarak uygulanır.

  • Dil A1 – Öğrencinin en başarılı olduğu dilde, genellikle de anadilinde olmak üzere edebiyat çalışmaları yapılır.
  • Dil A2 – İkinci bir dilde çok yetkin öğrencilerle işlenen dil ve edebiyat dersi.
  • Bireyler ve Toplumlar -İşletme ve Yönetim, Ekonomi, Felsefe, Psikoloji.
  • Doğa Bilimleri – Fizik, Kimya, Biyoloji
  • Matematik – Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
  • Seçmeliler – Öğrenciler ilk beş gruptan herhangi bir dersi seçebilecekleri gibi, okul müfredat programına göre özel onay almış bir ders de seçebilirler.

IB Diploması Nedir ? Avantajları Nelerdir?

IB diploması, dünya çapında pek çok üniversiteye giriş koşulu olarak kabul edilmektedir. Sonuç olarak,  IB programı mezunları ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki üniversitelere girerken ayrıcalık kazanmaktadırlar.  

Bu diploma programı Türkiye’de 1994 yılında Koç Lisesi tarafından uygulamaya konulmuştur. Şu anda Türkiye’de 51 okulda verilmektedir. Bunların 47’si özel 4’ü ise devlet lisesidir.

(IB) diploması nedir, diploma programı nelerden ibarettir gibi temel soruları cevapladık. Ayrıca bu program dahilindeki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim  ve yurtdışı eğitim hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi  adresini ziyaret edebilirsiniz.