SAT Sınav Tarihleri

SAT Sınav Tarihleri

SAT, tüm dünya genelinde düzenlenen uluslararası bir sınavdır. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversiteye giriş sınavı olarak kabul edilmektedir. Amerika dışında da, Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve ülkemizde üniversiteler bu sınavla öğrenci almaktadır. Örnek olarak ; Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de SAT sınavına girmeleri gerekmektedir. SAT Sınav tarihleri her yıl açıklanmaktadır.

SAT Sınavı ( Scholastic Aptitude Test ) , College Board tarafından düzenlenmektedir. Sınav SAT I ( Reasoning Test ), SAT II (Subject Test) ve Writing bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. 

SAT sınavı na herkes girebilir, herhangi bir şart yoktur. Fakat genelde 12. Sınıf öğrencileri veya liseden yeni mezun olanlar girmektedir. Ve sınava giriş sayısında da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Herkes SAT sınavına istediği kadar girebilir. Sınav sonucunda alınan puan 2 yıl geçerlidir. Birden fazla sınava girmeniz halinde, istediğiniz daha doğrusu en yüksek aldığınız puanı başvuracağınız üniversitede kullanabilirsiniz. 

Sınavın kendisine özel bir sınav yapısı vardır. İngilizceniz çok iyi seviyede olsa bile soru tarzları ve sınav stratejisine hakim hocalardan destek almanız ve SAT yönelik kaynaklardan sınava hazırlanmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Sınava girmeyi planladığınız tarihten 1 yıl önce planlı, sistemli ve disiplinli bir şekilde sınava hazırlanmaya başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

SAT,  Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 7 kez, Türkiye’de ise yılda 6 kez yapılmaktadır. Peki, SAT sınav tarihleri ne zaman diye sorarsanız, şu anda en yakın sınav tarihleri şu şekildedir:

5 Haziran 2021

2021-2022 eğitim dönemi için öngörülen sınav takvimi ise şu şekildedir. Bu tarihler şu anda kesinlik kazanmamıştır.

28 Ağustos 2021

2 Ekim 2021

6 Kasım 2021

4 Aralık 2021

12 Mart 2022

7 Mayıs 2022

Sınav başvuruları, ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden online olarak yapılır. Genelde sınavdan 1 ay önce başvuru yapacağınız tarih sona ermektedir. Sınav tarihlerini ve başvuru tarihlerini dikkatlice takip etmenizi önermekteyiz. SAT sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz, herhangi bir sınırlama yoktur.