SAT Sınavı Nedir

SAT Sınavı Nedir ?

Her geçen yıl, ülkemizden eğitim almak amacıyla yurtdışına giden öğrenci sayısı artmaktadır. Dolayısıyla öğrencilerle birlikte veliler, öğretmenler de yurtdışı eğitimi ile ilgili araştırmalarını arttırmaktadırlar. Özellikle SAT Sınavı Nedir ? sorusu son dönemde yurtdışı eğitime ilgili herkesin gündemini oluşturmaktadır.

SAT açılımı Scholastic Aptitude Test – Eğitim Yetenek Testi, tüm dünya genelinde düzenlenen bir sınavdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi almak isteyen herkes bu sınava girmek ve gitmek istedikleri okulun istediği taban puanı almak zorundadır. Özetle SAT, uluslararası alanda geçerliliğe sahip üniversiteye giriş sınavıdır.

Amerika Birleşik Devletleri dışında, Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve ülkemizde de üniversiteler bu sınavla öğrenci almaktadır. Örnek olarak ; Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların da SAT sınavına girmeleri gerekmektedir. Her üniversitenin istediği puan farklıdır ve genelde internet sitelerinde belirtilmiştir.

SAT Sınavı ( Scholastic Aptitude Test ) , College Board tarafından düzenlenmektedir ve SAT I ( Reasoning Test ) ve SAT II (Subject Test) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İki bölüm için ayrılan süre 180 dakikadır. Bunun dışında üçüncü bölüm olarak adlandırabileceğimiz Writing bölümü vardır. Bu kısmı her öğrenci yapmak zorunda değildir ama üniversitelerin çoğu bu bölümü de şart olarak belirtmeye başlamıştır. Writing bölümünü yapacak öğrenciler için de ayrıca 50 dakikalık süre verilmektedir. 2021 yılında yapılan düzenleme ile SAT II (Subject Test) ve Essay kısmı kaldırılmıştır.

SAT Sınavı , 2016 yılı itibariyle büyük bir değişikliğe uğramıştır. Son düzenlemelerle birlikte genel olarak okuma ve okuduğunu anlayabilme üzerine kurulu bir sınav ortaya çıkmıştır. Uzun paragraflı sorular artmıştır. Değerlendirme 1600 puan üzerinden yapılmaktadır. Yanlış cevaplar doğrulara etki etmemektedir. Dünyanın önde gelen üniversiteleri genelde 1450-1600 skor aralığında öğrenci kabul etmektedir.

SAT başvuruları, ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden online olarak yapılır. Sınav sonuçları genelde 5 yıl süreyle geçerlidir. Bazı ülkelerde değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca SAT sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz. Herhangi bir yaş sınırlaması da bulunmamaktadır.

SAT Kimler Girebilir ?

SAT sınavı na herkes girebilir, herhangi bir şart yoktur. Fakat genelde 12. Sınıf öğrencileri veya liseden yeni mezun olanlar girmektedir. Sınava girecek öğrencilerin temel amacı başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa ülkelerinden birinde üniversite okumaktır. Böyle bir hedefiniz yoksa SAT sizin için herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Öncelikle hedeflediğiniz üniversite ve bölümlerin şart olarak istediği SAT puanını araştırarak, sınava hazırlanmaya başlamadan önce kendinize bir hedef puan koymanız önemlidir.

Sınava giriş sayısında da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Herkes SAT sınavına istediği kadar girebilir. Sınav sonucunda alınan puan 5 yıl geçerlidir. Birden fazla sınava girmeniz halinde, istediğiniz daha doğrusu en yüksek aldığınız puanı başvuracağınız üniversitede kullanabilirsiniz. 

Scholastic Aptitude Test için iyi derecede İngilizce bilmeniz önemlidir. Sınav soruları tamamen İngilizce olup, Matematik sorularını anlayabilmeniz için bile İngilizce seviyenizin iyi olması gerekmektedir. Matematik dışındaki bölümdeki sorular da genelde uzun paragraflardan oluşmaktadır. Bu sorularda da İngilizce bilginizin seviyesi çok önemlidir.

SAT Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır ?

SAT,  Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 7 kez, Türkiye’de ise yılda 6 kez yapılmaktadır. Peki, en yakın SAT sınavı ne zaman diye sorarsanız, şu anda en yakın sınav tarihleri şu şekildedir:

  • 28 Ağustos 2021
  • 2 Ekim 2021
  • 6 Kasım 2021
  • 4 Aralık 2021
  • 12 Mart 2022
  • 7 Mayıs 2022
  • 4 Haziran 2022

Sınav başvuruları, ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden online olarak yapılır. Genelde sınavdan 1 ay önce başvuru yapacağınız tarih sona ermektedir. Sınav tarihlerini ve başvuru tarihlerini dikkatlice takip etmenizi önermekteyiz. SAT sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz, herhangi bir sınırlama yoktur. 

Bu yazımızda SAT Sınavı Nedir ? sorusunun cevabını sizlere özetle anlatmaya çalıştık. Bununla birlikte, SAT alanındaki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim , yurtdışı eğitim ve programlar hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi  adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanabiliriz ?

Peki, SAT Sınavına Nasıl Hazırlanabiliriz diye soracak olursanız sınavın, kendisine özel bir sınav yapısı olduğu unutulmamalıdır. İngilizceniz çok iyi seviyede olsa bile sınava yönelik çalışmanız çok önemlidir. Soru tarzları ve sınav stratejisine hakim hocalardan destek almanız ve SAT yönelik kaynaklardan sınava hazırlanmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Sınava girmeyi planladığınız tarihten 1 yıl önce planlı, sistemli ve disiplinli bir şekilde sınava hazırlanmaya başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Movendus Eğitim’in SAT alanında uzman hocalarından alacağınız özel derslerle çok iyi skorlar alma şansını yakalarsınız. Vakit geçirmeden ücretsiz demo derslerle hocamızla tanışarak, nasıl ders anlattıklarını görebilirsiniz.

Bu yazımızda SAT Sınavı Nedir ? sorusunun cevabını sizlere özetle anlatmaya çalıştık. Bununla birlikte, SAT alanındaki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim , yurtdışı eğitim ve programlar hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi  adresini ziyaret edebilirsiniz.