SAT Sınavı

SAT Sınavı, tüm dünyada düzenlenen uluslararası geçerliliğe sahip üniversiteye girebilmek için girilen bir sınavdır. SAT kelimesinin açılımı Scholastic Aptitude Test olup Eğitim Yetenek Testi diye Türkçeye çevrilebilir.

Herhangi bir vatandaşlık ayrımı olmaksın başta Amerika olmak üzere diğer pek çok Avrupa ülkesinde üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci bu sınava girmek ve girmek istedikleri üniversitenin ve bölümün istediği taban puanı almak zorundadır. Türkiye’de özellikle vakıf ve özel üniversitelerde eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler de SAT sınavına girmek zorunda kalabilirler.

Bu sınav, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan College Board tarafından düzenlenmektedir.

SAT Sınavında Neler Var ?

SAT Sınavı ' nda Neler Var ?

Sınava giren öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçmek amacıyla hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Sınav temel olarak 3 bölümden oluşmaktadır.

SAT I ( Reasoning Test ), SAT II (Subject Test) ve Writing bölümü vardır. İlk iki bölüme tüm öğrenciler katılırken, Essay bölümüne sadece belirli alanları hedefleyen öğrenciler girmektedir.

SAT I ( Reasoning Test ), öğrencilerin akademik bilgilerini ve analitik becerilerini ölçmek amacıyla sorulan sorulardan oluşmaktadır.  SAT I ayrılan toplam süre 180 dakikadır.

The Evidence Based Reading and Writing ( 800 puan )

  • Reading ( 52 soru – 65 dakika )
  • Writing And Language ( 44 soru – 35 dakika )

Matematik  Bölümü (800 puan)

  • Matematik ( 20 soru – 25 dakika ) (Hesap Makinesiz)
  • Matematik ( 38 soru – 55 dakika ) (Hesap Makineli)

SAT sınavına özel çalışmanız ve hazırlanmanız gerekmektedir. Özellikle alanında uzman hocalardan ders takviyesi almanızı tavsiye etmekteyiz.