AP Nedir

AP Nedir ? AP Sınavı Nedir ?

Yurt dışı eğitime ilginin son yıllarda artmasıyla birlikte, yurt dışındaki lise ve üniversitelerde uygulanan eğitim programları ve sınavları da en çok araştırılan konulardan birisi olma yolunda ilerliyor. Bu yazımızda sizlere son dönemde çokça sorulan AP Nedir ? AP Sınavı Nedir ? sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Bu arada İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement (AP) programı bir eğitim programıdır. 

Advanced Placement Programı, 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri’de uygulamaya başladıktan sonra tüm dünyaya yayılan bir üniversiteye giriş ve kabul sınavıdır aslında. Aynı zamanda Türkiye’de de bu program ile eğitim veren okullar mevcuttur. Bununla birlikte, Koç, Sabancı ve Özyeğin gibi bazı üniversitelerde öğrenciler AP skorlarıyla, lisedeyken aldıkları derslerden muaf olma ve kredi tamamlama imkanına sahip olmakla birlikte burs kazanma şansına da sahip olabilmektedirler. Dolayısıyla her geçen gün bu programa ilgi ülkemizde de artmaktadır.

Programın amacı eğitimde mükemmeliyeti yakalamak ve üniversite eğitimi almayı planlayan öğrencileri lisedeyken üniversite kabulü ve dersleri için hazırlamaktır. Advanced Placement kapsamında 6 farklı alanda 38 farklı dersten sınav düzenlenmektedir. Ayrıca program dahilinde düzenlenen tüm sınavlar College Board tarafından organize edilmektedir.

College Board, 1899 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan, öğrencilerin yüksek öğrenime kabulünü sağlayacak standartları oluşturan ve kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Aynı zamanda kurumun, AP programı dışında sunduğu pek çok uluslararası eğitim programı da bulunmaktadır.

Kısaca AP Nedir ? AP Sınavı Nedir ? sorusunun cevabını sizlere anlatmaya çalıştık. Ayrıca  bu alandaki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim ve yurtdışı eğitim ve program hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi  adresini ziyaret edebilirsiniz.  

AP Sınavları

AP sınavları 6 farklı alanda 38 farklı dersten düzenlemektedir. Bu sınavların temel amacı, öğrencinin hedeflediği üniversite ve bölümle ilgili olarak alması gereken derslerle ilgili ileri düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

AP sınavlarında başarılı olan öğrenciler hem üniversitelere başvuru sürecinde hem de üniversiteye başladıklarında pek çok konuda ekstra avantajlara sahip olurlar. Üniversiteye başvuru sürecinde, ilgili bölümler belirli derslerin AP sınavlarında başarı koşulunu koymaktadırlar. Mesela pek çok üniversitede, Tıp bölümünde okumak istiyorsanız AP Biyoloji dersinden geçerli not almanız gerekebilir. Ayrıca AP sınavlarındaki puanınızın yüksek olması sizin kabul almanızı, hatta burs almanızı bile sağlayabilir. Bu sınavlarda alacağınız yüksek puanlarla Dünyanın önde gelen üniversitelerinden kabul ve burs alabilirsiniz.

AP Sınavları College Board tarafından sınav merkezi olarak akredite edilmiş okullarda yapılmaktadır. AP Sınav Başvurusu, sınava girmek istediğiniz eğitim kurumuna yani sınav merkezine yapılır. Bu arada başvuru yaparken girmek istediğiniz derslerin sınavlarını seçmek zorundasınız. Aksi takdirde sınava giremezsiniz. Başvurular genelde Şubat ayında yapılmaktadır. Ayrıca sınava girmeyi planlayan tüm öğrencilerin College Board sitesinden başvuru ile ilgili takvimi ve açıklamaları takip etmelerini öneriyoruz. 

2021 yılı sınav takviminde, College Board tarafından ABD ve Kanada dışından sınava girecekler için belirlenen AP Sınav ücreti 125 dolardır. Fakat kurum yaptığı açıklama ile ABD dışındaki yetkilendirilmiş sınav merkezlerindeki sınav ücretinin değişebileceğini duyurmuştur. Yani başvuru sürecinde Türkiye’deki sınav merkezlerine ve onların açıkladığı ücretlere bakmanız gerekecektir. Genel olarak sınav merkezleri başvuru döneminde internet üzerinden kendi sitelerinde bu konu ile ilgili açıklama yapmaktadırlar. 

AP Sınavları Ne Zaman Yapılmaktadır ?

AP sınavları her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmekte ve sonuçları Temmuz ayında açıklanmaktadır. Derslere ait her AP sınavı genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi çoktan seçmeli ve kısa cevaplı sorular bulunmaktadır. İkincisi ise kompozisyon şeklinde öğrencilerin yorumlama, anlama ve aktarma seviyesi ölçen kompozisyon soruları bulunmaktadır. AP sınavları 1-5 arasındaki notlandırma ölçeğinde değerlendirilmektedir. Bir öğrencinin başarılı sayılması için en az 3 puan alması gerekmektedir.

2021 AP Sınav Tarihleri de açıklandı. Sınavlar, 3-7 Mayıs ve 10-14 Mayıs tarihlerinde iki hafta içerisinde düzenlenecektir. 

 

Week 1

Morning 8 a.m.
Local Time

Afternoon 12 noon
Local Time

Afternoon
2 p.m.
Local Time

Monday, May 3, 2021

United States Government and Politics

Physics C: Mechanics

Physics C: Electricity and Magnetism

Tuesday, May 4, 2021

Calculus AB

 

Calculus BC

German Language and Culture

 

Human Geography

 

Wednesday, May 5, 2021

English Literature and Composition

Japanese Language and Culture

 

Physics 1: Algebra-Based

 

Thursday, May 6, 2021

United States History

Art History

 

Computer Science A

 

Friday, May 7, 2021

Chemistry

 

Spanish Literature and Culture

European History

 

Physics 2: Algebra-Based

 

 

Week 2

Morning 8 a.m.
Local Time

Afternoon 12 noon
Local Time

Monday, May 10, 2021

French Language and Culture

 

World History: Modern

Macroeconomics

Tuesday,
May 11, 2021

Seminar

 

Spanish Language and Culture

Latin

 

Psychology

Wednesday, May 12, 2021

English Language and Composition

Microeconomics

 

Music Theory

Thursday, May 13, 2021

Comparative Government and Politics

 

Computer Science Principles

Statistics

Friday, May 14, 2021

Biology

 

Italian Language and Culture

Chinese Language and Culture

 

Environmental Science

Kaynak: College Board

AP sınavları na birden fazla girebilirsiniz. Yani bu yıl girdiğiniz sınavda aldığınız notlar düşük ise bir sonraki sene sınavlara tekrar girebilirsiniz. 

AP Nedir ? AP Sınavlarına Nasıl Hazırlanılmalıdır ?

Yazımızın başında AP Nedir ? AP Sınavı Nedir ? sorusunun cevabını açıkladık. Peki bu derece önemli ve özel olan AP Sınavlarına nasıl hazırlanılmalıdır ?  Öncelikle sınav hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan hocalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu arada hocaların sadece İngilizce ve branşındaki derse hakim olması bu sınavlara yönelik bilgi sahibi oldukları anlamına gelmez. AP Sınavları tamamen Türkiye’deki müfredattan ve sınav sisteminden farklı hazırlanmaktadır. Sonuç olarak sınav sistemini bilen ve müfredata hakim hocalarla ve profesyonel danışmanlarla bu sınava hazırlanmak çok önemlidir.

AP Sınavlarına 10. sınıftan itibaren girebilirsiniz. Sınavlara, gireceğiniz sınav sayısına göre en az 1 yıl öncesinden hazırlanmaya başlamalısınız. 

AP Sınavları için özel ders almak veya kursa gitmek istiyorsanız bu alana özel bilgi ve tecrübe sahibi olan hocaları ve kursları seçmeyi ihmal etmeyiniz. AP özel ders almak istiyorsanız alanında uzman ve tecrübeli hocalarımızla ücretsiz demo ders yapmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.