IB Prrogramı Nedir

IB Programı Nedir ?

Son yıllarda yurt dışı eğitime yönelik artan ilgiyle birlikte, yurt dışı eğitim şartları ve fırsatları en çok araştırılan konulardan biri olma özelliğini kazandı. Böylece, IB Programı Nedir ?, yurt dışında okumak isteyen hemen hemen herkesin cevabını aradığı bir soru oldu.

Yazımızın konusu olan IB (International Baccalaurate ), tüm dünya genelinde uygulanan bir eğitim programıdır. Genel olarak 3 ile 19 yaş arasındaki öğrenciler için uygulanmaktadır. Öğrencilere, eleştirel ve bağımsız düşünmeyi, dikkatli ve mantıkla nasıl sorgulama yapılacağını öğretmeye odaklıdır.

1968 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde faaliyet geçen bu kurumun temel amacında kar amacı yoktur. Organizasyonun temel amacı herhangi bir ülke ayırt etmeksizin evrensel bir eğitim müfredatı ve sistemi oluşturmaktır. Böylece, bu programa dahil olan eğitim kurumları dünyanın neresinde olursa olsun, öğrencilerine ortak hazırlanan müfredat çerçevesinde eğitim vermektedir.

2020 yılı itibariyle dünya çapında 158 ülkede 5,284 okulda IB programı uygulanmaktadır. Ayrıca, son 5 yıl içerisinde, programa dahil olan eğitim kurumlarının sayısının arttığı dikkat çekmektedir.

IB, 4 farklı programdan oluşmaktadır.

  •  İlk Yıllar Programı (Primary Years Programme / PYP) (3-11 yaş grubuna yönelik)
  • Orta Yıllar Programı (Middle Years Programme / MYP) (11-16 yaş grubuna yönelik )
  • Diploma Programı (Diploma Programme / DP) (16-19 yaş grubuna yönelik )
  • Kariyer Odaklı Program (Career Related Programme / CRP) (16-19 yaş grubuna yönelik )

Ülkemizde de olmak üzere genelde yoğun olarak kullanılan IB Diploma Programıdır. Bu program 6 grup dersten oluşmaktadır. İlk olarak diploma adayı, altı grubun her birinden, seçenekler dahilinde bir ders seçmek zorundadır.

  • Dil A1

  • Dil A2

  • Bireyler ve Toplumlar

  • Doğa Bilimleri

  • Matematik 

  • Seçmeliler 

Türkiye’de, Anadil ve Sosyal Bilimler dersleri Türkçe, diğer dersler ise İngilizce olarak uygulanır.

Bu makalemizde IB Programı Nedir ? sorusunun cevabını sizlere özetle anlatmaya çalıştık. Ayrıca IB alanındaki dersler hakkında daha fazla bilgi için Movendus Eğitim adresini ziyaret edebilirsiniz.

IB Programı İle Öğrenci Alan Üniversiteler

Amerika, Kanada ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde IB Programı ile Öğrenci Alan Üniversiteler bulunmaktadır. IB diploması alan öğrenciler, bu diploma ile öğrenci kabulü yapan üniversiteler için en önemli şartı yerine getirmiş olurlar. Bu üniversiteler öğrencilerin IB Diploma programındaki genel not ortalamasına veya bazı derslerdeki notlarına göre öğrenci kabulü yapmaktadır. Ancak her okulun ve bölümün kabul şartları farklıdır.

Genel olarak incelediğimizde minimum 32 puan şartının arandığı görülmektedir. Ayrıca, Dünya sıralamasında ilk 50’lerde olan üniversiteler IB notu olarak minimum 38 puan şartı koşmaktadırlar.

Tabi ki üniversitelere kabul aşamasında IB notunuz tek başına yeterli olmayabilir. Ama notlarınızın yüksekliği sizlere çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

IB programı’nda öğrenim gören öğrenciler, İngilizce’yi iyi derecede öğrendikleri için AP, SAT, TOEFL, IELTS gibi sınavlarda da yüksek notlar alabilirler. Hatta bazı üniversiteler, öğrencilerin bu program kapsamında aldıkları ‘HL English’ dersindeki notuna göre öğrencilerin İngilizce bilgi ve becerilerini yeterli görebilmekte ve kabul edebilmektedir. Dil yeterliliği ile ilgili başka sınav şartı koymamaktadırlar.

Türkiye’de de pek çok özel üniversite de öğrencilerine IB notlarına göre burs vermektedir. IB Programı ile Öğrenci Alan Üniversiteler, kendi internet sitelerinde IB Programı ile ilgili öğrenci kabul şartlarını duyurmaktadırlar. Yurtdışı eğitim ve üniversite kabul şartları ve detayları hakkında daha fazla bilgi için Movendus Akademi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.