SAT Sınavı

SAT Sınavı

Yurtdışında eğitim almak isteyenler için farklı eğitim programları ve uluslararası geçerliliğe sahip sınavlar vardır. SAT Sınavı, tüm dünyada düzenlenen uluslararası geçerliliğe sahip üniversiteye girebilmek için girilen bir sınavdır. Peki SAT Ne Demek ? diye soracak olursak SAT açılımı Scholastic Aptitude Test olup Eğitim Yetenek Testi diye Türkçeye çevrilebilir. Bu sınav, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan College Board tarafından düzenlenmektedir.

Herhangi bir vatandaşlık ayrımı olmaksızın başta Amerika olmak üzere diğer pek çok Avrupa ülkesinde üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci bu sınava girmek ve girmek istedikleri üniversitenin ve bölümün istediği taban puanı almak zorundadır. Ayrıca, Türkiye’de özellikle vakıf ve özel üniversitelerde eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler de SAT sınavına girmek zorunda kalabilirler.

SAT Sınavı na istediğiniz kadar girebilirsiniz. Sınav sonucu genelde 5 yıl geçerlidir. Ayrıca SAT ve yurtdışı eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Movendus Akademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SAT Sınavı Soruları

Sınav temel olarak 3 bölümden oluşmaktadır. SAT I ( Reasoning Test ), SAT II (Subject Tests) ve Essay bölümü vardır. İlk iki bölüme tüm öğrenciler katılırken, isteğe bağlı Essay bölümüne sadece belirli alanları hedefleyen öğrenciler girmektedir.

SAT Sınavı Soruları , sınava giren öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçmek amacıyla hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Reasoning Test ( SAT I ) , öğrencilerin akademik bilgilerini ve analitik becerilerini ölçmek amacıyla sorulan sorulardan oluşmaktadır.  Ve bu bölüm için ayrılan toplam süre 180 dakikadır.

The Evidence Based Reading and Writing ( 800 puan )

  • Reading ( 52 soru – 65 dakika )
  • Writing And Language ( 44 soru – 35 dakika )

Matematik  Bölümü (800 puan)

  • Hesap Makinesiz – Matematik ( 20 soru – 25 dakika ) 
  • Hesap Makineli –  Matematik ( 38 soru – 55 dakika ) 

SAT Subject Tests ile öğrencilerin belirli bir konudaki beceri seviyesini ölçmek amaçlanmaktadır.  İngilizce, tarih, dil, matematik ve bilim olmak üzere beş genel konu alanında toplamda 20 SAT Konu Testi vardır.

SAT sınavına özel çalışmanız ve hazırlanmanız gerekmektedir. Ayrıca alanında uzman hocalardan ders takviyesi almanızı tavsiye etmekteyiz.  Bu alanda özel ders ihtiyacınız varsa sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde en kısa zamanda sizlere geri dönüş sağlanacaktır. 

SAT Konuları