SAT Subject Tests

SAT Subject Tests İle İlgili Değişiklikler

College Board tarafından 19.01.2021 tarihinde SAT sınavlarında yapılan değişiklikle ilgili yeni bir duyuru yayınlandı. Genel olarak üniversitelerin öğrenci kabul şartlarındaki yeni değerlendirmeler göz önüne alınarak sınav sisteminde özellikle de SAT Subject Tests ve SAT Essay kısımlarında değişiklik yapıldığı açıklandı. Böylece öğrencilerin üniversitelere kabul süreciyle sınav sistemi arasında uyum sağlanmış olduğu belirtildi.

SAT Subject Tests bundan sonra ABD’de yapılmayacak. 2021 Mayıs veya Haziran ayındaki sınavlar için ABD’deki öğrencilerin başvuruları otomatik olarak iptal edilecek. Öğrencilerin ödedikleri ücretler de geri iade edilecek.

SAT Subject Tests, uluslararası öğrenciler için 2021 Mayıs ve Haziran aylarında son olarak düzenlenecek. Şu anda ABD dışında yapılacak bir Subject Test için kayıtlı olan veya kaydolmayı planlayan öğrenciler, Haziran 2021’de son defa sınava girebilirler. Fakat şu anda kaydolup, Subject Tests e girmek istemeyen öğrenciler iptal edebilirler. Ve para iadesi almak için Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirler.

SAT Subject Tests kaldırılma nedenini de College Board şu şekilde açıklıyor. Temel sebep olarak öğrenciler üzerindeki taleplerin azaltılmasının amaçlandığını söylüyorlar. Ayrıca AP’nin genişletilmiş erişimi ve yaygın kullanılabilirliğinden dolayı, Subject Testlerin artık öğrencilerin bildiklerini göstermeleri için gerekli olmadığını değerlendirdiklerini belirtiyorlar.

Üniversiteler, SAT Subject Tests yerine nasıl bir değerlendirme yapacak ?

Üniversiteler, bundan sonraki süreçte kendi öğrenci kabul politikalarına göre yeni değerlendirmeler yapacaklar. Ve kendi yönetimleri karar alacaklar. Öğrencilerin, gitmeyi planladıkları üniversitelerle görüşerek bu konuda ayrıntılı bilgi almalarını öneririz. Böylece Subject Tests puanlarının sizin için önemli olup olmayacağına da karar verebilirsiniz. Öğrenciler, başvuru politikalarıyla ilgili en güncel bilgiler için üniversitelerin web sitelerini kontrol etmelidirler.

Başvurularınızı güçlendirmek amacıyla alternatif yollar için başvurmayı planladığınız üniversiteleri detaylı araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Birçok üniversite, bir öğrencinin belirli bir konu alanındaki yetenek ve ilgisinin göstergeleri olarak AP kurs katılımını ve sınav puanını zaten kullanmaktadır. Ve üniversiteler ayrıca SAT puanları, lise transkripti, ders seçimi ve diğer önemli konularda öğrenci performansı hakkında bilgileri değerlendiriyorlar.

SAT Subject Tests zaten aldım. Üniversiteler yine de bu puanları kabul edecek mi?

Öğrencilerin,  Subject Tests puanlarını dikkate alıp almayacaklarına ve nasıl değerlendireceklerine Üniversiteler karar verecek. Öğrenciler, başvuru politikalarıyla ilgili en güncel bilgiler için üniversitelerin web sitelerini kontrol etmelidir.

SAT Subject Tests

SAT Essay İle İlgili Değişiklikler

College Board, Haziran 2021 sınavından sonra isteğe bağlı SAT Essay kısmını da sonlandıracağını açıkladı. Bu tarihten sonra, Essay yalnızca SAT School Day yönetimlerinin bir parçası olarak gerekli olduğu eyaletlerde sunulacak.

Şu anda kayıtlı olan veya kaydolmayı planlayan öğrenciler, Haziran sınavında son defa Essay sınavına girebilecekler. Şu anda SAT sınavının isteğe bağlı Essay bölümünü iptal etmeyi tercih eden öğrenciler iptal edebilirler. Kayıt son tarihine kadar herhangi bir değişiklik ücreti ödemeden çevrimiçi hesaplarından bunu yapabilirler.

SAT Essay politikası için başvurmayı planladığınız üniversitelere danışın. Böylece isteğe bağlı SAT Essay in sizin için değerli olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Öğrenciler hala Haziran 2021 sınavı ile SAT Essay alabilirler. SAT sınav kaydınıza bir Essay nasıl ekleneceği hakkında bilgi için College Board ziyaret edebilirsiniz.

SAT Reading ve Writing ve Language bölümleri, SAT’ın en etkili ve öngörücü kısımları arasında olacak. Writing bölümü üniversite hazırlığı için gerekli olmaya devam ediyor. Böylece, öğrencilerin kompozisyon yazma ustalıklarını göstermeleri için yazma ve düzenleme becerilerini ölçmeye devam edilecek.

College Board, SAT Essay i neden kaldırdıklarını şu şekilde açıklıyor. ‘ Öğrenciler ve üniversitelerin değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sürece adapte olduk. Bu değişiklik, üniversiteye giden yolda zaten yaptıkları işin bir parçası olarak bir makale yazabileceklerini göstermek için başka fırsatlara sahip olan öğrenciler için süreci basitleştirecek.’

College Board tarafından SAT Subject Tests ve SAT Essay hakkında alınan yeni kararları sizler için derledik. SAT Sınavı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemiz üzerinden form doldurarak veya iletisim@www.movendusegitim.com adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca yurt dışı eğitim fırsatları hakkında  detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen Movendus Akademi ziyaret ediniz.